Gizlenen Dert: Vajinismusun sosyal etkileri

0
676

Gizlenen Dert: Vajinismusun sosyal etkileri

Vajinismus problemi yalnızca cinsel hayatı etkileyen bir tür cinsel problem değildir. Aynı zamanda aile hayatını, çiftler arasındaki ilişkileri de olumsuz anlamda etkilemektedir.

Sorunu kimse ile paylaşamamak omuzlara binen bir yüktür ve bu yük de her geçen gün ağırlaşmaktadır. Bu duygularla ailelerle durumu paylaşmak bazen işin içinden çıkılamaz durumlar ortaya çıkarır. Ülkemizde ortalama her 10 kadından birisinde bu problem vardır.

Vajinismus yalnızca bir cinsel problem olarak görülemez, hayatı derinden etkilemekte, yaralamaktadır.

Vajinismus sorunu çözülmediği takdirde zaman içinde kişinin cinsel hayatının yanında psikolojisini, evlilik hayatını ve sosyal hayatını da olumsuz şekilde etkilemektedir.

Vajinismusun tüm hayat üzerindeki etkileri çok yönlüdür.

Vajinismus, cinsel ilişkiyi gerçekleştiremeyen kadın üzerinde büyük bir baskıya sebep olabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kişi, kendisini eksik hissetmekte ve yetersiz olduğunu düşünmektedir.

Vajinismuslu kadın çok basit bir işi bile başaramadığı için artık hayatının hiçbir döneminde başarıya ulaşamayacağını düşünmektedir. Tüm bu duygulara sahip olan vajinismuslu kadın kendine olan güvenini tamamen kaybeder ve bu durumun hayatını olumsuz etkilemesine neden olur.