Vajinismus Nedenleri

0
2478

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bazı sebepler kolayca izlenebilirken bazıları ise derinlere yerleşmiş olabilir. Vajinismus temelde psikolojik kaynaklıdır.

Vajinismus nedenleri, geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübe ya da bilinçdışına kazınmış anlamsız korkular ile ilişkili olabilir. % 90 psikolojik nedenden kaynaklanmaktadır, % 10 da yapısal nedenlerden meydana gelmektedir. Yapısal nedenler ise, kızlık zarının anatomisindeki değişiklikler ve vajinayla ilgili enfeksiyonlar olabilir. Ayrıca bartolin kistleri ve vestubulitde bu etkenler arasında sayılabilir.

Psikolojik nedenler arasında çocukluktan kalma korkular, aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama, katı ahlak kuralları ve tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların bilinçdışına yerleşmesi, cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşmiş yanlış bilgi ve ön yargılar, bilinçdışında penisin vücuda girişine karşı bir korkunun olması gibi nedenler vardır.

Genç kızlara küçüklüklerinden beri öğretilen “kızlık zarının çok değerli ve mutlaka korunması gereken bir yapı olduğu” düşünceleri ile cinsellik hakkında verilen katı öğretiler bizim toplumumuzdaki kadınlarda vajinismus gelişimindeki en önemli sebeplerdendir.

İlk ilişki için yanlış bilgiler

  • Cinsellik ayıp, gereksiz ve günahtır, erkekler içindir ve kızlık namustur.
  • Kızlık zarı ilk ilişkide kesin kanar
  • Kızlık zarı kanamazsa başkasıyla ilişki olmuş demektir.
  •   Erkek kadının idrar deliğini zorlayabilir, yırtabilir. Dışkını tutamaz olursun.
  • Kızlık zarı patlar, yırtılır çok kanar.
  • Cinsel ilişkide kadın kasarsa penis çıkamaz ve kilitlenir. Çırılçıplak battaniyeye sarılı olarak hastaneye gidenler olmuş üstelik kanamalı. Yapılan kas gevşetici iğnelerle çiftler ayrılabilirler
  • Benim vajinam normalden çok küçük, o yüzden ilişkiye bir türlü giremiyorum.
  • Eşimin penisi bana göre çok büyük. Yırtılma olacağı kesindir

 

Bilinçdışındaki gereksiz korkuları yenmek için kadının ve erkeğin rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için psikolojik destek şarttır

. Vajinal Kanal

Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği bölge olan vajina, pek çok kasın birleşmesiyle oluşur.  Aşk kasları olarak bilinen kaslar bu bölgede toplanmıştır; cinsel ilişkide ve doğum sırasında önemli rol oynar.

Vajina bir grup pelvik taban kaslarının birleşmesi ile meydana gelen 8-10 cm boyutunda, adeta bir körük veya akordeon gibi uzunlamasına ve enlemesine esneyen bir kanaldan oluşmaktadır. Vajinayı oluşturan bu pelvik taban kasları içinde en büyüğü “Pubokoksigeus kası” diğer ismi ile “PC kası”dır.

Vajina kası (PC kası) normalde kişinin tamamen kontrolü ile işlev görmektedir, yani kişinin isteği ile kasılmakta isteği ile gevşemektedir.