Vajinismus Psikolojisi

0
821

Vajinismus Psikolojisi

Vajinismus danışanlarının çoğu kendilerini eksik ve değersiz hissetmekte, tam bir kadın olarak görememektedirler. Öz güven azalması, konsantrasyon kayıpları, sosyal ortamlardan uzaklaşma, sürekli mutsuzluk veya depresyon vajinismus hastalarında sık karşılaşılan psikolojik sorunlar arasındadır.

Vajinismus çözülmediği müddetçe birtakım psikolojik problemleri de beraberinde getirebilir.

 

Vajinismus Danışanlarında en sık karşılaşılan psikolojik sorunlar:

  • Obsesif-kompulsif bozukluk (OCB),
  • Hipokondriazis (hastalık hastalığı),
  • Madde bağımlılıkları,
  • Anksiyete (içsel bunaltı),
  • Depresyon,
  • Panik atak,
  • Migren sayılmaktadır.

 

Bazen vajinismuslu kadınlarda geçmişten gelen bazı psikolojik sorunlar da olabilir.

Vajinismus problemi yaşayan kadında sıkıntı, gerginlik, eksiklik ve suçluluk duygusu oluşur, ümitsizlik ve karamsarlığa düşer. Kadınların çoğunluğu bu durum karşısında gösterdikleri tepkinin fazlalığını ve gereksizliğini bilir. Korkuya karşı verdiği tepkinin aşırılığını mantıken bilmesi ve bunun gereksizliğini kabul etmesi de bu durumu çözmesine ne yazık ki yardımcı olamaz.

Vajinismus danışanları büyük bir kısmı ilişki sırasında ön sevişmede son derece rahatken birleşme anı geldiğinde kendini kasarak ilişkiye engel olmaktadırlar.

 

Vajinismus bir “panik atak benzeri” kaygı bozukluğudur…

Psikolojik anlamda vajinismus bir kaygı bozukluğudur. Vajinismus sorununa sahip kadınların hayatlarındaki genel kaygı düzeyleri oldukça fazladır. Bu nedenle bu kişilerde panik atak gibi psikolojik şikayetler de sık olarak izlenmektedir.

Vajinismus bir cinsel ilişki korkusudur…

Bir tanıma göre de vajinismus cinsel fobi yani cinsel ilişki korkusudur. Vajinismus danışanlarının bir kısmı ilişki sırasında aslında son derece rahat olduğunu, neden ilişkiyi gerçekleştiremediğini anlayamadığını ifade ederken büyük bir kısmı da cinsel ilişkiye karşı büyük bir korku duyduğunu dile getirir.

Vajinismus danışanlarının cinsel ilişki sırasında yaşadığı korkular, derin kaygılar ve kasılmalar cinsel terapi sonrasında tamamen geçmektedir. ‘Sistematik duyarsızlaştırma tekniği’ ile korkunun kademeli şekilde üzerine gidilmesi ile sorun kökten ve kalıcı şekilde çözüme kavuşabilecektir.

Vajinismus ilkel ve bedensel bir korku refleksidir.

Vajinismus, cinsel ilişki esnasında kadının acı duyması veya acı olacak hissiyle kendisini kasarak ilişkiye izin vermeme durumudur.

Vajinismus, bir çift sorunudur. Bu yüzden çözüm yoluna başvurmadan önce vajinismuslu kadınlara eşlerin desteği son derece önemlidir. Danışanların eşleri bu sorunun ikisine de ait olduğunu kabul eder ve destek olursa problemin çözüm süreci de son derece kolay hale gelecektir.

Vajinismusun evlilik hayatınızdaki etkileri çok büyüktür. Vajinismuslu kadın genellikle evliliğinde kendisini suçlu hissetmekte, kendisinde bir eksiklik hissetmektedir. Kendilerine göre o ‘kadınlık görevini’ yerine getirememiş, eş olamamışlardır. Eşine ve topluma karşı suçlu olduğunu düşünerek üzülebilmekte, olumsuz duygular içine girebilmektedir.