Evlilik Kararı Öncesi Öneriler

0
512

Evlilik Kararı Öncesi Öneriler

Flört Dönemini Çok Uzatmayın : İlişkiler doğası gereği gelişmek ve ilerlemek zorundadır. Gelişemeyen ve ilerleyemeyen ilişkiler bir süre sonra sıkışmaya ve acı çekmeye başlarlar.

İlişkinize Erken Anlam Yüklemeyin : İlişkiniz belirli bir olgunluğa ulaşmadan erken anlamlar yüklemeyin.

Belirli Bir Yaşa Gelmeden Evlenmeyin : Erkeklerin ve kadınların evlilik sorumluluklarını üstlenebilmek için belirli bir yaşa gelmeleri gerekir. Bu yaş çok genel olarak erkekler için ortalama 29-30 yaş civarı, kadınlar içinse 25-26 yaş civarıdır.

Ailelerle Erken Tanışmayın : İlişkiniz belirli bir olgunluğa ulaştıktan ve artık bu kişiyle evliliğe doğru bir yolculuğa çıkmaya karar verdikten sonra ailesiyle tanışmanız çok daha faydalıdır.

Ailenize Tepki Olarak Evlenmeyin : Kültürümüzde ne yazık ki baskıcı, tutucu ve kontrolcü anne baba tutumları yüzünden bir çok genç kız bir an önce evlenip o evden kurtulmak gibi bir düşünceyle evliliğe gitmektedir.

Bir Önceki İlişkinize Tepki Olarak Evlenmeyin : Genellikle uzun süren ve üzücü bir şekilde sonlanan ilişkilerden sonra kişiler bir anlamda hırs yaparak kendilerini asla üzmeyecek birine yönelmekte ve onunla hızlı bir şekilde evliliğe gitmektedirler.

Uzun Süre Flört Ettiniz Diye Evlenmeyin : Uzun yıllar flört eden çiftler sanki artık sıradaki iş evlenmekmiş gibi evliliğe adım ataralar ve evlenmek için uyumlu olup olmadıklarını gözden geçirmezler.

Ailenizi Mutlu Etmek İçin Evlenmeyin : Her çocuk kaç yaşına gelmiş olursa olsun anne baba sevgisini ve onayını kazanma ihtiyacı içindedir.

Minnet veya Acıma Duygularıyla Evlenmeyin : Bir insan sırf zor dönemlerinizde yanınızda oldu diye onunla evliliğe gitmeyin. Her anlamda uyumunuzu ve mutlu olup olamayacağınızı iyi tartın.

Aşıksanız Evlenmeyin :  Aşıksak onun her türlü garip ya da bize aykırı gelen kişilik özelliğini normal algılamak gibi bir eğilim içine gireriz.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Desteği Alın :  Evlilik öncesi danışmanlık sürecinde çiftlerin

Yapılacak çalışma, evlilik öncesi sürecin doğru yönetilmesi ve ilişkinin sağlam temelli bir evliliğe uyumlaşması için olur. Evlilik öncesi danışmanlık bir anlamda “Evlilik Okuludur.