Kegel Egzersizi (Aşk Egzersizleri)

0
1952

Kegel Egzersizi (Aşk Egzersizleri)

Dr. Arnold Kegel tarafından geliştirilen Kegel egzersizleri, vajinismus (seks yapma korkusu), disparoni (ağrılı cinsel ilişki), cinsel isteksizlik, erken boşalma, iktidarsızlık olmak üzere cinsel işlev bozukluklarını tedavi etmekte kullanılır.

Vajinismus, zihin ile beden-kas hafızasına karşı koşullanmış bir yanıt geliştirir. Bunun sonucunda kadın, vücudu aşk kaslarını istemsizce kastığında, partnerini iter, bacaklarını sıkıca kapatır ve cinselliği reddeder. Kadın bir şekilde partneriyle yaşadığı cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı duyduğunda, her cinsel ilişkide ağrı ve acı yaşayacağını belleğine kodlayıp yerleştirerek hissettiği korku yüzünden cinsel ilişkiden kaçacağı için cinsel ilişki mümkün olmayacaktır. Bu korku, kadının yalnızca penis-vajina birlikteliğine karşı değil, vajinasına doğru yönelen penis, parmak, vibratör gibi herhangi bir nesneye karşı otomatik olarak tepki göstermesine yol açacaktır. Genellikle bu tepki, kadının bu nesneler hakkında herhangi bir şey düşünmesi nedeniyle değil, kendiliğinden istemsizce olur. Ne yazık ki, çoğu durumda bu tepki kadının tedavi olmadan kontrol edebileceği bir şey değildir. Aşk kasları istemsizce kasılır ve ters etki sonucunda bir savunma mekanizmasının tepkimesi olarak ağrı ve acı hissedilir, kasılmalar daha da artar. Meydana gelen bu kasılmalar, penisin vajinaya girmeye çalıştığı sırada vajinada ağrı, acı, yanma, kuruluk ve hatta vajinanın tamamen kapanması gibi sonuçlara yol açabilir.

Kegel Egzersizleriyle Çözüm Mümkün; Aşk kasları çok güçlüdür ve idrar, vajina ve makat deliğini çevrelerle. Bu kaslar her taraftan iskelete bağlı bir ağ gibidir. Cinsel ilişki sırasında kadının farkında olmadan kastığı aşk kasları, cinsel ilişkiden önceki ön sevişme anında oldukça rahattır. Vajnismus tedavisinde oldukça önemli yer tutan aşk kaslarının idrar yaparken ya da gün içerisinde kasılıp bırakılarak çalıştırılması yöntemi uygulanır. Aşk kaslarının kontrolünü sağlayabilen kadın, cinsel ilişki sırasında çok daha rahat ve kontrollü olabilir. Aşk kaslarının bilinçsiz bir şekilde kasılması cinsel ilişkinin ağrılı, acılı ve imkansız gibi algılanmasına yol açar. Vajnismusta kadın genellikle cinsel ilişki sırasında yanlış giden bir şeyler olduğunun farkındadır fakat çoğu zaman bunun vajinismus olabileceğinin bilincinde değildir. Bu nedenle kadının aşk kaslarını güçlendirmesi ve onlar üzerinde istemli bir denetim sağlaması vajinismus tedavisinin temelini oluşturur. Aşk kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizlere, bunları ilk kez tanımlayan hekimin anısına “Kegel egzersizleri” adı verilir. Çalışan ve sık kullanılan kasların gelişmesi ve istemli kontrolü mantığına dayanan Kegel egzersizlerinin uygulanması çok basittir.