İlişki, Çift ve Evlilik Danışmanlığı

0
453

İlişki Danışmanlığı , en az iki insan arasındaki ilişkiyi, taraflar açısından daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştirilen bir psikoterapi yöntemi olarak düşünülebilir.

İlişki danışmanlığı, doyum verici ilişkiler kurabilmek ya da sahip olduğumuz ilişkileri daha doyum verici hale getirebilmek için gerçekleştirilen bir psikoterapi süreci olarak da tanımlanabilir.

İnsan, ilişki içine doğan bir varlıktır.  Böyle baktığımızda insan ilişkileri, insan için en temel yaşantı düzlemlerinden biridir diyebiliriz. Dolayısıyla insan ilişkisi bizim için vazgeçilmez bir yaşantıdır. Hal böyle olunca, sahip olduğumuz ilişki (annemizle, babamızla, kardeşimizle, arkadaşımızla, eşimizle, patronumuzla vb. olan ilişkilerimiz) şekilleri, hissetme şeklimize direk etki eden unsur haline dönüşmektedir.

İlişki Danışmanlığı, pek çok farklı ilişki türü için kullanılabilecek bir psikoterapi yaklaşımıdır. Sözgelimi, flört ilişkisi, evlilik ilişkisi, aile ilişkisi, arkadaşlık ilişkisi, ebeveyn-çocuk ilişkisi, patron-işçi ilişkisi, gelin-kaynana ilişkisi bu ilişki türlerine örnek olarak verilebilir.